Search

Find the cost

Do you know your cost? The way you can find your cost is by Dividing the cost to purchase your goods to make your products. Then divide them by the number of products made.


Example $200 I was able to get 25 bottle of oils which mean my cost per oil is $8.


The way you can lower your cost is by buying more in bulk.

Did you know the more you grow the more your cost will be. But more the profits because your buying more at a lower rate.

Check out and compare your monthly cost for the vendor package For you in our produc section.



1 view0 comments

Recent Posts

See All

Keep playing the game

Keep playing the game. Business and sports are so much a like. All businesses is a big game. Asa entrepreneur there will be plays you miss, it will be plays you make but continue to keep a even kill.

Take the investor approach

As a new entrepreneur you may find yourself looking at your business as a trader instead of investor. As a trader your looking at the ups and downs of the market. When your building a business I don’t

If your not asking your not building!

How are you an entrepreneur if your not asking for the business? It’s ok you should be sharing and asking for the business all day. A way you can do that is share what your doing with people. People h

Join the KymmUnity and stay updated on new products and events.

About

Support

Social